P2P půjčky

Foto lidi

P2P půjčky - internetové aukce půjček

Bankovní a nebankovní půjčky se před dávným časem zabydlely na finančním trhu a pro zájemce o úvěr znamenají jasnou volbu. Tito poskytovatelé půjček ale mají nového konkurenta, a to internetové aukční portály s P2P půjčkami.

Jedná se o přímé půjčování peněz mezi dlužníky a věřiteli, které se pomalu dostává do povědomí lidí a získává si na oblibě. Jak P2P (peer-to-peer) půjčky fungují a co od nich očekávat?

Srovnej-půjčky.cz > Půjčky > P2P půjčky

Pro koho jsou P2P půjčky?

P2P půjčky mohou být zajímavým řešením pro lidi, kteří neuspěli s žádostí o úvěr u finančních institucí nebo kteří chtějí individuální podmínky. Internetové aukce půjček lákají zájemce na dostupné úvěry s výhodným úrokem a investory na větší zhodnocení finančních prostředků, než kterých by dosáhli na termínovaném vkladu nebo spořicím účtu.

Jak fungují internetové aukce půjček?

Zájemci o půjčku se nejprve zaregistrují na aukčním serveru, vyplní požadované údaje a zadají poptávku po půjčce s její výší a dobou splatnosti. Dále uvedou, proč si chtějí půjčit a vyčkají na nabídky od věřitelů. Ti mohou potenciálnímu dlužníkovi nabídnout celý požadovaný obnos nebo jeho část za konkrétní úrok. Konečné slovo je na zájemci, zda půjčku přijme nebo odmítne, popřípadě zda využije její část.

Od čeho se odvíjí úrok?

P2P půjčky využívají zájemci nejčastěji na refinancování a konsolidaci. Průměrná úroková sazba se pohybuje od 15 % p.a. a se stoupajícím rizikem se zvyšuje. Výše půjčky a úrok se odvíjí od toho, jestli žadatelé figurují v registrech dlužníků nebo mají pravidelný příjem, trvalé zaměstnání či nemovitost k zástavě.

Vymáhání dluhu

Žadatelé o úvěr se zavazují platit měsíční splátky a v případě, že jednu neuhradí ani do 30 dnů, začíná vymáhání pohledávky. Pokud dlužník nepodepíše exekutorský zápis s novým splátkovým kalendářem, následuje exekuce.

Provize pro provozovatele

Provozovatelům serveru aukčních půjček plynou provize z každé poskytnuté půjčky v minimální výši 3 % z úvěrové částky a z výnosu investora v minimální výši 0,5 % z investované částky a 15 % z úrokového výnosu.

Nevýhody půjčky

Může být riziková
individuální podmínky

Výhody půjčky

Půjčka bez zprostředkovatele
Rychlost
Dostupnost pro všechny
Aukce

Publikováno 19. 2. 2014

Nejnovější články


paní půjčky

Jak hospodařit s financemi?

Stává se Vám, že ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi. Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

hledání půjček

Kde najít peníze navíc?

Také se vždy pousmějete nad doporučením, abyste si odkládali 20 až 40 % ze svého příjmu na nenadálé výdaje a vytvářeli si finanční rezervu? Kde najít peníze navíc? Poradíme Vám, jak na to!

paní veselá

Jak se zbavit dluhů?

Jak se trvale zbavit svých dluhů a konečně se osvobodit od hrozeb exekuce? Ne vždy je to ale jednoduché, přinášíme Vám na to odpovědi.