Jak hospodařit s financemi a penězi ?

Foto finance paní

Vyjděte do příští výplaty

Každý si určitě někdy koupil věc, kterou v danou chvíli nepotřeboval. Problém nastává, když se toto stává pravidlem nebo se objeví neočekávaný výdaj a ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi.

Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

Rada č. 1 – Zjistěte, za co utrácíte

Marně si lámete hlavu nad tím, kam mizí Vaše peníze? Zapište si večer každou vydanou korunu za uplynulý den, třeba pomocí aplikace nebo do knihy výdajů. Zjistíte, za co nejvíce utrácíte a v jakém objemu.

Rada č. 2 – Sestavte si rozpočet

Již znáte své výdaje a nyní přistupte k vytvoření rozpočtu na následující měsíc. Poznamenejte si všechny příjmy a výdaje, včetně jednorázových a nepravidelných, jako je záloha na dovolenou, tábor pro děti nebo roční pojistka na byt. Tyto výdaje je nejlepší rozpočítat na měsíce. Výsledkem by vždy měly být příjmy vyšší než výdaje.

Rada č. 3 – Naučte se hospodařit

Možná jste rozpočtem přišli na to, že příjmy nepokrývají výdaje a proto máte před každou výplatou hluboko do kapsy. Zkuste popřemýšlet a zapsat si, s jakými výdaji nehnete, jaké můžete trochu snížit a jaké je možné zrušit úplně. Naučte se správně hospodařit. Pomůže Vám to dostat se z mínusových čísel.

Rada č. 4 – Vytvořte si rezervu

Finanční jistotu potřebuje každý z nás. Peníze, které ušetříte, dejte stranou na úročený účet. Pro začátek si zkuste naspořit alespoň 20 000 Kč, které využijte pouze pro mimořádné výdaje. Jakmile splatíte všechny dluhy, vytvořte si rezervu ve výši až šesti násobku měsíčních výdajů.

Rada č. 5 – Nakupujte chytře

Velkým lákadlem jsou obchody plné zboží. Jak jim odolat? Doma si sepište seznam a při nákupu se řiďte podle něj. Prohlížejte akční letáky, využijte sezónních slev a zeptejte se obchodníků na další možné slevy. V peněžence mějte vždy takovou hotovost, jakou budete skutečně potřebovat.

Publikováno 22. 9. 2014

Nejnovější články


paní půjčky

Jak hospodařit s financemi?

Stává se Vám, že ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi. Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

hledání půjček

Kde najít peníze navíc?

Také se vždy pousmějete nad doporučením, abyste si odkládali 20 až 40 % ze svého příjmu na nenadálé výdaje a vytvářeli si finanční rezervu? Kde najít peníze navíc? Poradíme Vám, jak na to!

paní veselá

Jak se zbavit dluhů?

Jak se trvale zbavit svých dluhů a konečně se osvobodit od hrozeb exekuce? Ne vždy je to ale jednoduché, přinášíme Vám na to odpovědi.