Co dělat, když nemůžu splácet půjčku?

Foto co dělat

Nemáte na splátky?

Při sjednávání půjčky si zřejmě většina z nás nepřipouští, že by ji nedokázali splatit. Život je ale nevyzpytatelný a mohou se objevit nepředvídatelné situace, které způsobí, že náhle nemáme na splátky.

Stačí, když přijdete o zaměstnání nebo jste dlouhodobě na nemocenské. Co dělat ve chvíli, když nemůžete splácet půjčku? Přinášíme Vám na to odpovědi.

Postavte se k půjčkám čelem

Chodí Vám upomínky od věřitelů a doufáte, že se to nějak vyřeší za Vás? Držte se zásady, že je lepší s věřiteli komunikovat, než se tvářit, že se Vás to netýká. Svým pasivním chováním si akorát zaděláte na exekuci. Jednejte s věřiteli o možnostech, jak své závazky uhradit a navrhněte nový splátkový kalendář, který tolik nezatíží Váš rozpočet.

Další půjčky nic nevyřeší

Určitě Vás napadlo, že byste starou půjčku splatili novou. Sáhněte si ale do svědomí: zvládali byste novou půjčku splácet včas? Kvůli zpožděným nebo neuhrazeným splátkám se rychle dostanete do registru dlužníků a pak Vám nezbude nic jiného, než půjčovat si stále za nevýhodnějších podmínek u nebankovních společností. Dobrá varianta je konsolidace půjček, která může ušetřit každý měsíc až několik tisíc korun.

Snažte si přivydělat

Dluhy rostou a příjem je stále stejný? Pak na nic nečekejte a poohlédněte se po přivýdělku. Jak se říká, kdo chce, práci si vždy najde. Nemusíte si hned hledat druhé zaměstnání – příjem navýšíte také brigádami, jejichž bohatou nabídku naleznete na internetu. Nevěřte ale na rychlé zbohatnutí investováním a hazardem, naopak to může prohloubit Vaše dluhy.

Přistupte k osobnímu bankrotu

Osobní bankrot má přísná pravidla, ale jejich dodržením jste chráněni před exekucí a po pěti letech se zbavíte všech dluhů. Pro oddlužení musíte mít dluhy u alespoň dvou věřitelů a stálý příjem ze zaměstnání. Do pěti let je nutné splatit 30 % všech registrovaných dluhů a zbytek je Vám po této době prominut.

Publikováno 29. 8. 2014

Nejnovější články


paní půjčky

Jak hospodařit s financemi?

Stává se Vám, že ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi. Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

hledání půjček

Kde najít peníze navíc?

Také se vždy pousmějete nad doporučením, abyste si odkládali 20 až 40 % ze svého příjmu na nenadálé výdaje a vytvářeli si finanční rezervu? Kde najít peníze navíc? Poradíme Vám, jak na to!

paní veselá

Jak se zbavit dluhů?

Jak se trvale zbavit svých dluhů a konečně se osvobodit od hrozeb exekuce? Ne vždy je to ale jednoduché, přinášíme Vám na to odpovědi.