Jak si říci o vyšší plat?

Foto kolektiv

Chtějte vyšší plat

Cítíte se v práci finančně nedoceněni? Pracujete pro společnost již řadu let, ale plat máte stále stejný? Řekněte si o vyšší plat a opravdu ho dostaňte.

Chce to sice trochu odvahy a přípravy, ale nakonec se můžete radovat ze zajímavé částky na výplatní pásce. Právě teď Vám prozradíme, jak na to!

Kdy požádat o vyšší plat?

Žádost o zvýšení platu si dobře naplánujte. Udělejte tak ve chvíli, kdy odvádíte práci nad rámec svých povinností a podáváte svůj nejlepší výkon. Zejména pokud Vám přibyly další úkoly, zasloužíte si více peněz. Připravte si argumenty na to, že se Vás nadřízený zeptá, kolik chcete přidat a proč.

Správné načasování

Využijte vhodnou příležitost k vyjednávání o výši Vašeho platu. Takovým správným okamžikem mohou být pravidelné porady, dobrý rozmar nadřízeného nebo také období, v němž se připravují finanční rozpočty na příští rok. Naopak o platu nejednejte v době, když společnost prochází krizí nebo je zrovna období s hektickým provozem.

Osobní schůzka

Než předstoupíte před zaměstnavatele, pošlete mu email a naznačte v něm, o co se Vám jedná. Nebuďte však příliš konkrétní, aby Vás po emailu hned neodmítl. Na schůzce buďte přímí a řekněte si o přidání a z jakého důvodu si peníze navíc zasloužíte. Pozor, ať nepožaduje příliš vysokou částku – obvykle se žádá o zvýšení o 5 až 20 %.

Náhradní řešení

Počítejte také s tím, že šéf Vaši žádost odmítne. Zachovejte klidnou hlavu a zeptejte se, proč Vám nepřidá a za jakých podmínek by Vám plat navýšil, popřípadě kdy můžete přijít se svým návrhem znovu. Pokud stále zvýšení platu nepřichází, zkuste se se zaměstnavatelem dohodnout alespoň na práci z domova jednoho dne v týdnu, náhradním volnu, dnech dovolené navíc nebo jiným zaměstnaneckým bonusem.

Publikováno 28. 2. 2014

Nejnovější články


paní půjčky

Jak hospodařit s financemi?

Stává se Vám, že ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi. Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

hledání půjček

Kde najít peníze navíc?

Také se vždy pousmějete nad doporučením, abyste si odkládali 20 až 40 % ze svého příjmu na nenadálé výdaje a vytvářeli si finanční rezervu? Kde najít peníze navíc? Poradíme Vám, jak na to!

paní veselá

Jak se zbavit dluhů?

Jak se trvale zbavit svých dluhů a konečně se osvobodit od hrozeb exekuce? Ne vždy je to ale jednoduché, přinášíme Vám na to odpovědi.