Jak probíhá oddlužení

Foto kolektiv

Oddlužení zastaví exekuci

Vzali jste si jednu půjčku, pak druhou, třetí a postupně jste ztratili přehled, kolik a komu dlužíte? Vymaňte se z dluhů jednou provždy oddlužením.

Sice to nebude jednoduché, ale budete moci klidně spát, protože jste chráněni před exekucí. Pokud Vás o oddlužení zajímá více informací, je tento článek psaný přímo pro Vás.

Výhody oddlužení

K oddlužení mohou přistoupit fyzické osoby, které se zadlužily u více než dvou věřitelů a své závazky nezvládají splácet. Podstatou oddlužení je umožnit dlužníkovi zbavit se všech závazků, vyřešit finanční krizi a zapojit ho do splácení svých dluhů. Insolvenční soud mu poskytne pět let na to, aby splatil alespoň 30 % svých závazků, a poté mu zbytek promine, zbavíte se dluhů jednou provždy.

Podání návrhu

Návrh na oddlužení podává dlužník u krajského soudu podle místa svého trvalého bydliště, v němž uvede, jaké očekává příjmy v příštím pětiletém období, jaké měl příjmy za poslední tři roky a jaký navrhuje způsob oddlužení. Dále soudu dokládá úplný seznam majetku a závazků. Na základě všech informací soud rozhodne o schválení nebo zamítnutí oddlužení.

Přihlášení věřitelů

V případě schválení oddlužení se věřitelé musí přihlásit do 30 dnů se svými pohledávkami. Na schůzi věřitelů hlasováním rozhodnou, zda se vypracuje splátkový kalendář nebo dojde ke zpeněžení majetku dlužníka. Pokud se věřitelé nevyjádří, určí způsob oddlužení soud. V praxi se nejčastěji přistupuje ke splátkám, které se měsíčně strhávají z dlužníkova příjmu.

Dlužník nahlašuje všechny příjmy

Mezi příjmy postižené oddlužením patří plat, mzda, důchod, dary, mateřská, rodičovská i příspěvek na bydlení. Nastává pětileté období, během kterého si dlužník musí zajistit dostatečný příjem nebo o něj aktivně usilovat a dále se nezadlužovat. O splnění oddlužení soud vydá rozhodnutí a dlužník je osvobozen od zbytku dluhů.

Publikováno 29. 6. 2014

s

Související půjčky

Konsolidace půjček

Související pojmy

Konsolidace
Potvrzení o příjmu

Nejnovější články


paní půjčky

Jak hospodařit s financemi?

Stává se Vám, že ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi. Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

hledání půjček

Kde najít peníze navíc?

Také se vždy pousmějete nad doporučením, abyste si odkládali 20 až 40 % ze svého příjmu na nenadálé výdaje a vytvářeli si finanční rezervu? Kde najít peníze navíc? Poradíme Vám, jak na to!

paní veselá

Jak se zbavit dluhů?

Jak se trvale zbavit svých dluhů a konečně se osvobodit od hrozeb exekuce? Ne vždy je to ale jednoduché, přinášíme Vám na to odpovědi.