Na co si dávat pozor u půjček?

Foto pan

Půjčky můžou pomoci i ublížit.

V televizních reportážích často slýcháme, jak důvěřiví lidé uzavřeli nevýhodnou úvěrovou smlouvu s podvodnými firmami nebo soukromými osobami.

Zvlášť u neznámých poskytovatelů půjček je zapotřebí maximální obezřetnost a dostatečná informovanost o podmínkách smlouvy. Na co všechno si dát u půjček pozor?

Prostudujte si celou smlouvu

Kvůli vidině rychle získaných peněz můžete bez rozmyslu podepsat smlouvu o půjčce, kterou jste si pořádně nepřečetli. Požadujte dostatek času na její prostudování a nejasná ustanovení si nechte vysvětlit na pobočce nebo právníkem. Nevynechejte ani odstavce psané drobným písmem na konci smlouvy a obchodní podmínky.

Prověřte si poskytovatele

Půjčka je často závazkem na několik let, proto si před podpisem smlouvy ověřte, že jednáte se solidní a důvěryhodnou společností. Dostatek informací, recenzí a diskuzí najdete na internetu, popřípadě se zeptejte na zkušenosti svých známých.

Zaměřte se na neviditelné poplatky

Nízký úrok ještě neznamená, že je půjčka skutečně výhodná. Navíc Vám neřekne nic o tom, kolik opravdu přeplatíte. Pozornost věnujte RPSN, která obsahuje kromě úroku i všechny poplatky a náklady spojené s půjčkou. Tato hodnota musí být ve smlouvě ze zákona uvedena.

Zjistěte si sankce

Nikdy nevíte, kdy se dostanete do platební neschopnosti, a budou Vám naskakovat sankce za opožděné splátky. Ověřte si proto jejich výši a kdy Vám je poskytovatel smí naúčtovat. Mnohé podvodné společnosti právě vydělávají na vysokých sankcích, které Vás nakonec mohou přivést až k exekuci.

Nikdy nepřevádějte vlastnická práva k nemovitosti

Nesolidní poskytovatelé půjček používají zajišťovací převody nemovitostí, což znamená, že v rámci úvěru převedou Vaši nemovitost na sebe. Narazit na tuto praktiku můžete pod pojmem „zpětný leasing nemovitosti“. To je velmi rizikové v situaci, kdy nemáte peníze na splacení úvěru, protože společnost Vás může vystěhovat a ztrácíte právo na zpětný odkup.

Publikováno 9. 10. 2014

Nejnovější články


paní půjčky

Jak hospodařit s financemi?

Stává se Vám, že ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi. Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

hledání půjček

Kde najít peníze navíc?

Také se vždy pousmějete nad doporučením, abyste si odkládali 20 až 40 % ze svého příjmu na nenadálé výdaje a vytvářeli si finanční rezervu? Kde najít peníze navíc? Poradíme Vám, jak na to!

paní veselá

Jak se zbavit dluhů?

Jak se trvale zbavit svých dluhů a konečně se osvobodit od hrozeb exekuce? Ne vždy je to ale jednoduché, přinášíme Vám na to odpovědi.