Kolik stojí výchova dítěte a jak to ustát?

Foto děti

Jak zajistit peníze pro dítě?

Dítě je pro všechny rodiče velkým závazkem a vyžaduje jejich dostatečnou pozornost a finanční podporu. Od narození do dospělosti nás dítě bude stát až několik milionů korun, proto bychom měli umět hospodařit s penězi a spořit na dobu jeho studií. Na kolik peněz vás dítě konkrétně přijde?

Výchova dítěte? Až 3 miliony korun

Statistici provedli výpočty, kolik peněz vydají čeští rodiče na výchovu a studium svého dítěte. Dospěli k závěru, že do doby maturity utratí za dítě až tři miliony korun, ovšem do této sumy nezahrnuli další peníze vynaložené na studium na vysoké škole. Vysokoškoláci mohou využít studentských půjček, které jsu výhdnější než klasické. Základem je sledovat rodinný rozpočet a naplánovat si ho tak, aby příjmová stránka byla vždy vyšší než výdajová a nemuseli jste využívat drahých půjček.

Před narozením potomka si spočítejte výdaje

Pokud očekáváte příchod potomka, sepište si seznam věcí, které mu musíte pořídit a spočítejte si, na kolik vás vyjdou. Jestliže nemáte moc peněz, nakupujte na internetu z druhé ruky a požádejte o pomoc svou rodinu nebo přátele, kteří již mají odrostlé děti a mnoho věcí už nepotřebují.

Investujte do podílových fondů

Vytvářejte si finanční rezervu do budoucna na zájmové kroužky, školní výlety a studium dítěte. Investujte pravidelně každý měsíc určitou částku, kterou si můžete dovolit ze svého příjmu. Využijte investiční programy, protože spořicí účty a termínové vklady nepřinášejí příliš vysoké výnosy. Z dlouhodobého horizontu se vyplatí podílové fondy, které nabízejí zajímavé zhodnocení.

Stavební spoření pro děti – ano či ne?

Nezavrhujte ani stavební spoření pro děti, s nímž je spojena zajímavá státní podpora ve výši 2 000 Kč při roční investici 20 000 Kč. Nevkládejte ale do stavebního spoření více peněz, než je nezbytně nutné, protože roční úroková míra se pohybuje v průměru kolem 0,50 % p.a. a nepokryje ani inflaci. Stavební spoření se sjednává na dobu 6 let a za tuto dobu můžete dítěti naspořit zajímavou sumu.

Praktické tipy

Se správným výběrem investičního produktu vám pomůže finanční poradce, který zohlední situaci vaší rodiny a její finanční možnosti. Se spořením dítěti začněte co nejdříve, ale raději uzavírejte spořicí produkty na sebe, abyste se vyhnuli jednání s opatrovnickým soudem. Peníze byste měli použít z etického hlediska vždy v zájmu dítěte.

Publikováno 6. 11. 2017

Nejnovější články


paní půjčky

Jak hospodařit s financemi?

Stává se Vám, že ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi. Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

hledání půjček

Kde najít peníze navíc?

Také se vždy pousmějete nad doporučením, abyste si odkládali 20 až 40 % ze svého příjmu na nenadálé výdaje a vytvářeli si finanční rezervu? Kde najít peníze navíc? Poradíme Vám, jak na to!

paní veselá

Jak se zbavit dluhů?

Jak se trvale zbavit svých dluhů a konečně se osvobodit od hrozeb exekuce? Ne vždy je to ale jednoduché, přinášíme Vám na to odpovědi.